Friday, 30 August 2013

Cheesecake with almond and caramel (cheesecake s mandľami a karamelom)

Prvýkrát som tento recept robila asi pred dvomi týždňami, ale žiaľ sa zjedol skôr ako som ho stihla pofotiť. Teraz sa našla vhodná chvíľa urobiť ho znovu, už aj s fotkami. Ja osobne mám cheesecake rada, aj keď je dosť sýty (a tento karamelový, obzvlášť). Mám rada sušienkový korpus, no teraz som skúsila urobiť vlastné cesto. Ide o klasické maslové cesto, na ktoré som nasypala mandle s karamelom. Karamel - karamelovú omáčku - som tiež robila domácu. Bola som na ňu veľmi hrdá, pretože je chutná a zostane tekutá. Teda, ak ju nezjiete skôr, vydrží v chladničke dlho, a stále tekutá.


Takže k receptom. Začnem karamelom. Chuť karamelovej omáčky/polevy veľmi závisí od použitého cukru. Robila som ho dvakrát, pri oboch bol výborný, ale chutil trochu inak. Naposledy mi pripomínal chuť kroviek.
Homemade karamel: 1 šálka cukru (ja som použila hnedý), 1/3 šálky vody, 1/2 šálky smotany na šľahanie, asi 50 g masla, 2 lyžičky kukuričného škrobu.
Najskôr v hrnci zmiešame cukor s vodou a varíme, kým sa cukor nerozpustí. Potom pridáme smotanu na šľahanie, maslo a pomaly škrob. Varíme, kým karamel nezačne hustnúť, do konzistencie akú chceme. Ak by sa Vám zdal príliš hustý, pridajte smotanu na šľahanie.




Cheesecake:
Korpus: 1 šálka hladkej múky, 150 g masla, 1 vajce, 2 lyžice cukru, trochu mlieka.
Všetky suroviny zmiešame do nelepivého cesta a vyvaľkáme do formy. Ja som na cesto nasypala ešte opražené mandle a poliala to karamelom. Takto som to dala piecť pri 180 °C asi na 12-15 minút.
Ďalej na cheesecake potrebujeme: 1 mascarpone, 1 tvaroh, 3 vajcia, 2 biele jogurty (najlepšie grécke, teda hustejšie), 4 lyžice cukru (ale radšej podľa chuti, teda závisí aj do jogurtov, či tvarohu).
Všetky suroviny zmiešame a vylejeme už na predpečený korpus. Môžeme ešte poliať karamelom. Pečieme pri 180 °C asi hodinu. Alebo dovtedy, aby sa plnka netriasla. Nemusí byť úplne hustá, pretože ona ešte stuhne, keď sa vychladí.
Podávame s opraženými mandľami a so super karamelom. mňamka :)
Prvýkrát môj cheesecake vyzeral takto. :) Avšak viac fotiek som nestihla.
druhýkrát








Thursday, 29 August 2013

sailing trip - Dresden

Tentokrát som u svojho priateľa v Čechách strávila skoro dva týždne. Preto sme si naplánovali aj nejaký výletík. Zaujala nás plavba loďou do Drážďan.

Predtým sme však stihli aj výlety do okolitých miest. Navštívili sme Plzeň, Autenberg a samozrejme Prahu, kde sme nemohli vynechať Karlov most a kávu v Starbucks-e

Plzeň

 
opäť Praha
Hlavný výlet však bola plavba loďou po Labe do Drážďan. Loďka bola skromnejšia a staršia (jej najväčším mínus asi bol spevák s vokalistkami), ale aj napriek tomu sme sa na nej veľmi dobre cítili. Počas plavby nám sprievodca rozprával o okolitých pamiatkach, či zaujímavostiach. Mali sme na loďke obed, večeru a ochutnávku vín. Cesta bola krásna, okolie očarujúce. Okolitá príroda a pamiatky sa nedajú opísať, fotky povedia viac. To najkrajšie nás však čakalo na konci plavby (teda v polovici, keďže sme sa plavili aj naspäť) - Drážďany sú nádherné mesto, ktoré jednoducho musíte vidieť! My sme tu strávili len 2 hodiny, ktoré vôbec, ale vôbec nestačia.

 
Cestu sme začali v Děčíne.


























Konigstein












A vchádzame do Drážďan. 











Naša :D







Jedno vieme určite, a to, že na tieto všetky pamiatky jeden deň vonkoncom nestačí. Veď len na samotný Zwinger potrebujete jeden celý deň, aby ste si ho poriadne prešli. Očarí Vás už na prvý pohľad a poviete si, že sem sa musíte určite vrátiť. Teda nabudúce strávime v Drážďanoch minimálne predĺžený víkend. Každý kto má možnosť, určite nech Drážďany navštívi! :)

Sunday, 25 August 2013

homemade pizza (domáca pizza - lepšia, než z Talianska :))

Náš ocinko postavil na záhrade krásnu pec aj s grilom. Postavil ju nedávno, ale letné grilovanie či "pizzovanie" sme ešte stihli. Upiecť pravý chlieb sme si však ešte netrúfli. Ale najbližšie sa chystáme.
Keď sme piekli pizzu prvýkrát, akási kolaudácia pece, upiekli sme aj tvarožník a slivák. Koláč bol upečený (zhorený) už za 9 minút. Kysnuté cesto bolo hrubé, no aj tak bolo prepečené a výborné. :)
Vrátim sa k pizzi. Predtým, než som sa do cesta pustila, som si prečítala mnoho článkov, ako na to. Najdôležitejšia je vraj múka. Najlepšia je originál múka na pizzu, ale keď ju nemáte, je dobre zmiešať polohrubú a hladkú. My sme skúsili teda oba spôsoby. Rozdiel sme si nevšimli, teda zháňať pizza múku nemusíte. Ale, ak by ste náhodou chceli, majú ju v Tescu.
Dôležité je tiež namiesto kečupu, použiť rajčinový pretlak s korením. Na to si už môžete naukladať, čo len chcete. :) Pizza, ktorú si takto sami urobíte, chutí najlepšie. :)


Recept

Pizza z pizza múky:
10 PL (asi 180 g) múky 
1 ČL práškového droždia
3/4 ČL soli
1 ČL cukru
0,2 dcl olivového oleja
vlažnú vodu, podľa potreby

Cesto zamiesime a necháme kysnúť. Tento recept je na jeden bochník.

Pizza z inej múky
320 g polohrubej múky
240 g hladkej múky
1/3 droždia
1 dcl mlieka
0,5 dcl oleja
1,5 dcl vlažnej vody
cukor a soľ

Cesto zamiesime, necháme asi pol hodinu kysnúť. Recept je asi na 4 bochníky.

Ostatné suroviny na oblohu, podľa chuti. Tiež odporúčam olivový olej s cesnakom na potretie krajov po upečení.
Ak by mal niekto radšej pizzu na štýl pizza Hut, pridajte viac droždia. 

A teraz pár fotiek.



Aj Meggie by si dala :)












Pizza mala úspech, aj Meggienka si pochutnala (no nedajte tým krásnym očiam). :)